Tanečné čísla

Z našich súčasných projektov a programov, si Vám dovoľujeme ponúknuť naše programy v rámci vystúpení celého súboru, alebo produkciu ľudovej hudby sólo, alebo v kombinácii so spevom, hrou na ľudové nástroje – fujary alebo malé tanečné formy podľa potreby. Programové bloky, ktoré v súčasnosti máme vo svojom repertoári – ich zloženie a dĺžka sa upraví podľa príležitosti, požiadaviek a javiska :

A. Tlmačská grámora – programový blok pripravený na základe zvyku počas Turíc, keď po púti do Hronského Beňadiku sa pútnici zastavili v Tlmačoch, kde bola kompa cez rieku Hron, na najväčšej zábave, ktorá bola počas roka v Tlmačoch a jediná v tom období v celej “čilejkárskej oblasti”. Trvanie od 30 min. do 48 min.

B. Vinársky blok – zvyky okolo vína, stráženia viníc, a oberačiek v čilejkárskych obciach pod Slovenskou bránou. Trvanie od 17 min.do 23 min.

C. Fašiangy – spracovanie živého zvyku z Pečeníc. Začína sa fašiangovou obchôdzkou, pokračuje fašiangovou zábavou a nakoniec pochováme basu. Trvanie od 21 min. do 30 min.

D. Regrúti – Rozlúčka regrúta, Kolesá dievčat, Husár čardáš, Verbung regrútov, Gajdošské tance, piesne s vojenskou tematikou sú v tomto našom bloku. Trvanie od 24 min. do 35 min.

E. Remeselníci – tance a zvyky remeselníkov z bývalého kráľovského banského mesta Pukanec. Trvanie 18 min.

F. Rybári –  tance a zvyky rybárov na Hrone, hlavne v Tlmačoch, ktoré boli v minulosti osadou rybárov, prievozníkov a tlmočníkov. Dĺžka bloku od 12 min. do 20 min.

G. Ďalšie tance z Tekova a Hontu –  Čepenie nevesty, Úvodný tanec žien, Vojánky, Palicový, Vianoční valasi, Tance z Lišova.

H. Tance z ďalších regiónov Slovenska –  Myjava, Trenčín, Detva, Horehron, Šariš a Zemplín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *